MENU

 

Kachlová kamna

Kachlová kamna jsou jedním z nejekonomičtějších a nejekologičtějších zbůsobů vytápění. Velkou keramickou plochou pláště předávají teplo sálavým způsobem, který se dá nejlépe přirovnat ke slunečnímu záření. Teplo šířící se rovnoměrně po celé místnosti, neprohřívá pouze vzduch, ale přímo předměty a osoby, čímž vytváří ideální tepelnou pohodu - tzn. stejná teplota u stropu i u podlahy vytápěného prostoru. Povrchová teplota kachlových kamen dosahuje maximálně 60°C a nedochází tedy k vysoušení vzduchu a přepalování prachových částic, tak jak se děje na kovových plochách radiátorů či jiných kovových prostředcích vytápění.

V dnešní době, kdy stále rostou ceny energií, se stává nejdostupnějším a nejlevnějším prostředkem pro vytápění opět dřevo. V kachlový kamnech je spotřeba při vytápění dřevem velmi nízká. Při délce topení 1-2 hodiny dokáží kachlová kamna předávat teplo do prostoru po dobu 12 až 24 hodin bez nutnosti dalšího přikládání. Účinnost kachlových kamen a kachláků činí až 85%. Nevýhodou kachlových kamen je delší doba potřebná k jejich rozehřátí a následnému předávání tepla, což je ale vyváženo dlouhou dobou výhřevnosti (akumulace).

Ideálním řešením na vaši chatu či chalupu jsou kachlové sporáky (kachláky), které jsou primárně určeny na vaření a pečení pokrmů, ale současně poslouží i k rychlému vytopení prostor s částečnou schopností akumulace tepla.
© Kamnářství Novotný | Kontakt